GAZİANTEP'İN EŞSİZ LEZZETİ// ALACA ÇORBA

Gaziantep’ de özellikle kış aylarında en fazla pişirilen ve sevilen çorbadır.  Eskiden beri bazı aileler sabah kahvaltılarında alaca çorba yerler.

MALZEME :

1 çay bardağı dövme

1/2 çay bardağı  nohut

1/2 çay bardağı yeşil veya kahverengi mercimek

2 büyük soğan 1 iri kırmızıbiber

Tuz

ÜZERİNE :

4 yemek kaşığı zeytin yağı

Tarhun, kırmızıbiber, nane

YAPILIŞI :

  1. Dövme ve nohutu geceden 10 dakika kaynatın. Ocağın altını söndürün, tencerenin kapağını kapatın. Sabaha kadar kalsın. Sabahtan iki parmak çekecek şekilde sıcak su ilave ederek ocağın altını yakın.
  2. Bu arada yeşil veya kahverengi mercimeği ölçü miktarda yıkayıp, tencereye koyun. 2 soğanı soyup, yarım ay şeklinde dövmenin üzerine doğrayın. Kuru kırmızıbiberi yıkayıp, kırarak onu da tencereye ilave edin. 1 saat pişirin. Yalnız, sık sık kontrol edin ve lütfen dövmeyi karıştırmayın, bu şekilde tencerenin dibi tutmaz. Pişirirken tencerede malzemeyi iki parmak geçecek kadar su olmasına dikkat edin; suyu eksildikçe sıcak su ilave edin. Tuzunu serpin dövme pişmişse tencerenin altını kapatın.
  3. Yemeğin yüzünü süslemek için küçük bir tava veya cezvede 4 yemek kaşığı zeytin yağını ısıtın. Kurutulmuş tarhunu ovalayıp, kırmızıbiberi, naneyi çorbanızın üzerine doğrudan veya bir kepçe içerisinde koyun. Üzerine kızdırılmış zeytin yağını boşaltın. Yemeğin yüzünü süsledikten sonra servis yapın.