FİRİKLİ ACUR DOLMASI

Acur, farklı şekilleriyle ülkemizin her yerinde yetişen bir sebzedir. İstanbul’ da pazarlarda satılan ve turşu için kullanılan keleğe çok benzer. Hatta, küçük uygun boylarını bulabilirseniz onları oymak suretiyle, bu dolmayı taze kelekten de yapabilirsiniz. Şimdi, dolmalık malzemenin kurusu her yerde bulunabiliyor. Güneydoğu’ dan gelen ürünlerin satıldığı Güngören veya Kadıköy çarşısında dolmalık kuru acur bulmak mümkün.

MALZEME :

40 tane kurutulmuş acur

1 büyük soğan

10 diş sarımsak

1 yemek kaşığı domates salçası

1 yemek kaşığı biber salçası

Tuz, karabiber, kırmızıbiber

200 gr kıyma

1 çay bardağı bulgur

1 su bardağı firik

2 yemek kaşığı zeytin yağı

YAPILIŞI :

  1. Kuru acuru ipinden çıkarın. Sıcak su hazırlayın, acurları sıcak suyun içerisinde 1-2 dakika haşlayın. Ocağın altını kapatın. Acurları tırnağınızla kontrol edin, çok yumuşak değilse sıcak suyun içerisinde kalsınlar. Çok yumuşamış ise suyunu dökün. 30 dakika soğuk suda bekletip sonra iyice süzün.
  2. İncecik doğradığınız soğanı, sarımsağı, salçaları, tuzu, baharatı etle beraber yoğurun. Bulguru ve firiği karışıma ilave edip yoğurmaya devam edin. En son iki kaşık zeytin yağını da koyup karıştırın.
  3. Dolmaları doldurun. Doldururken bir miktar iç koyup, hafif sıkın. Eğer iç, acurun ağzına kadar yayıldıysa, o miktar iyidir, daha fazla doldurmayın. Bu şekilde bürün acurları doldurun. Tarifte 40 tane acur dememin nedeni kuru acurların çok küçük olmasıdır. Acurları doldurduktan sonra tencereye dik olarak dizmenizi çok büyük tencere kullanmamanızı, gerekirse doldurulmuş acurları üst üste koyabileceğinizi söylemek istiyorum. Uygun tencere kullanırsanız, bu dolma için 1,5 bardak sıcak su yeterlidir. Sıcak suyu dolmaların üzerine boşaltın, sonrada dolmaların üzerine uygun bir tabak koyun. Sonra tencerenin kapağını kapatın, ocağın altını yakın. Kaynayınca, altını kısın, ama yavaş yavaş kaynamasına mani olmayın!
  4. Bu şekilde 20-25 dakika dolmanız pişecektir. Üzerindeki kapağı alıp, bir dolmayı kontrol edin, firik pişmişse altını kapatın ve suyunu süzün. Tencereden dikkatlice aldığınız dolmaları servis tabağına dizin ve arzunuza göre, hafif sarımsaklı yoğurtla servis yapın.

NOT : Dikkat ettinizse reçetede reçeteden ekşi vermedim. Ekşi tat, firiğin isli tadının önüne geçebilir, o nedenle Antep’te konuştuğum hanımlar firikli dolmayı ekşi koymadıklarını söylediler. Ama, siz koymak arzu ederseniz, tercihen erik, nar ekşisi veya limon suyu koyabilirsiniz.